پمپ انسولین از نگاه انجمن دیابت آمریکا ADA

پمپ‌های انسولین مهمترین گزینه برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند و برای بازگشت به زندگی معمولی است.

پمپ‌های انسولین دستگاه‌های کامپیوتری کوچکی هستند که انسولین را به دو صورت تزریق می‌کنند:

  • یک دوز ثابت و مداوم (انسولین “پایه”)
  • دوز افزایشی (“بولوس”)، در حوالی زمان صرف غذا.

انسولین هورمونی است که در بیشتر افراد در پانکراس تولید می‌شود و به بدن کمک می‌کند تا میزان قند خون را کنترل کند. کسانی که دیابت دارند، پانکراس بدن این افراد انسولین تولید نمی‌کند و همین امر باعث می‌شود تا بعد از خوردن هر وعده غذایی، سطح قندخون یا به شدت بالا رود یا به شدت پایین بیاید. به همین منظور به این افراد دیابتی گفته می‌شود و باید آنها از طریق انسولین، میزان قند خون خود را کنترل کنند. استفاده از سوزنهای انسولین در طول روز به مدت 2 یا 3 بار برای این افراد بسیار سخت است. به همین منظور از گذشته، بسیاری از پزشکان و محققان به دنبال راهکاری برای سهولت تزریق انسولین بودند، که این موضوع باعث شد تا پمپ انسولین اختراع شود. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله تاریخچه پمپ انسولین را مطالعه نمائید.

پمپ‌ها می‌توانند دوزهای کوچک انسولین را به طور مداوم (پایه)، یا یک دوز بولوس نزدیک به زمان غذا برای کنترل افزایش قند خون (گلوکز خون) بعد از غذا آزاد کنند. این دستگاه از ترشح طبیعی انسولین در بدن تقلید می‌کند.

پمپ انسولین ممکن است با مانیتور مداوم گلوکز (CGM) شما یکپارچه شود تا به درک نحوه تأثیرگذاری بر گلوکز خون کمک کند و در برخی موارد میزان انسولین را تغییر دهد. پمپ‌ها می‌توانند به برخی افراد کمک کنند تا به میزان قند خون مدنظر خود برسند و بسیاری از افراد این سیستم تحویل مداوم انسولین را به تزریق ترجیح می‌دهند.

بیشتربدانید:  علائم دیابت نوع یک در کودکان

پمپ انسولین

چه کسی باید از پمپ استفاده کند؟

پمپ‌های انسولین در همه طیف سنی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. استفاده یا عدم استفاده از پمپ یک تصمیم شخصی است. اما شما می‌توانید دیابت خود را به خوبی با پمپ‌ها یا تزریق‌های متعدد مدیریت کنید، بنابراین واقعاً به اولویت شما بستگی دارد.

افرادی که پیش دیابت دارند، خیلی باید مراقب سلامتی خود باشند، تا به دیابت آن هم از نوع  2 دچار نشوند. افرادی که

پیش دیابت دارند، به این معنی است که قند خون این افراد بالاتر از معمول است، اما آنقدر بالا نیست که به آن دیابت از نوع 2 گفته شود.

به یاد داشته باشید که پمپ انسولین فقط یک ابزار است و شما می‌توانید با پمپ یا تزریق به میزان قند خون خود برسید. ترجیح و انتخاب یک روش بر روش دیگر، یک تعهد مادام العمر و همیشگی نیست.

ایمنی پمپ یک تعهد است

یکی از الزامات استفاده از پمپ این است که شما و/یا افراد مراقب شما، آماده و مایل به انجام کارهای لازم برای استفاده ایمن از پمپ باشید.

پایش میزان قند خون بسیار مهم است زیرا اگر پمپ شما به درستی کار نکند یا ست اینفیوژن یا تزریق شما کار نکند و  شما  از آن بی اطلاع باشید، می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون و ایجاد دیابت کتواسیدوز (DKA) شود که بسیار جدی و خطرناک است. بررسی مکرر سطح قند خون شما را از این احتمال آگاه می‌کند و از ایجاد کتون ها جلوگیری می کند.

پمپ ممکن است انتخاب خوبی برای موارد زیر باشد:

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که پمپ انسولین برای چه افرادی می‌تواند سودمند باشد؟

  • افرادی که بدن آن‌ها مکرر واکنش به قند خون پایین دارند.
  • هرکسی که در جذب غذا از معده تاخیر داشته باشد (گاستروپازیس).
  • زنانی که قصد بارداری دارند.
  • افرادی که می‌خواهند از عملکردهای ماشین حساب بولوس پمپ برای تعیین دوز انسولین استفاده کنند.
بیشتربدانید:  CSSD و بخش های مهم آن

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند:

پمپ انسولین نیاز به بررسی قند خون را از بین نمی‌برد.

ممکن است این پمپ گران باشد، بنابراین بررسی کنید، که کدام پمپ‌ها تحت پوشش بیمه شما بوده و آیا آن پمپ‌ها نیازهای شما را برآورده می‌کنند.

این یک انتخاب است

تعدادی پمپ در بازار وجود دارد و مهم است که در مورد آنچه برای شما/فرزندتان بهترین است تحقیق کنید. به سایت‌های شرکت پمپ بنگرید و نظرات کسانی که تجربه استفاده از پمپ‌ها را دارند بخوانید.

منبع: انجمن دیابت آمریکا

بیشتر مطالعه کنید:

پمپ انسولین چیست

ویژگیهای پمپ انسولین خوب